Kobieta czy mężczyzna – kto może być lepszym projektantem?
Kto lepiej gotuje? Kto jest lepszym strategiem? Kto powinien zarządzać? Te i wiele podobnych pytań pojawia się często w mediach, we wszelkiego rodzaju debatach, a nawet w naszych codziennych, prywatnych rozmowach. Czy to oznacza, że wojna płci istnieje naprawdę? Po części na pewno tak. Wynika to zapewne z różnić, jakie niezaprzeczalnie między nami występują. Patrzymy na te same problemy z różnej perspektywy, niejednokrotnie z różnym stopniem wrażliwości, przez pryzmat indywidualnych (również związanych z płcią) doświadczeń. Kto wygrywa tę walkę? Czy można tutaj w ogóle mówić o wygranej? Zagadnienie jest bardzo ciekawe, dlatego my spróbujemy sobie odpowiedzieć na jedno z niezliczonych pytań związanych z płcią… kto lepiej projektuje – mężczyzna czy kobieta?
Świat kolorów
Przy projektowaniu wnętrz duże znaczenie ma odpowiedni dobór kolorystyki. Nie jest tajemnicą, że to właśnie Panie mają większą wrażliwość na barwy. Czy to dyskredytuje mężczyzn jako architektów? Oczywiście nie, dowodem na to są wielcy projektanci zarówno w świecie mody, jak i architektury, a także wybitni malarze. Fakty są jednak nieubłagane, problemy z rozróżnieniem barw ma zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet.
Wyobraźnia przestrzenna
Inaczej jest z wyobraźnią przestrzenną. Tutaj, według psychologów przodują mężczyźni. Generalnie to oni potrafią wizualizować w głowie obrazy, uwzględniając położenie względem siebie konkretnych przedmiotów, a co więcej dowolnie je rotować. Tą umiejętnością, może pochwalić się znacznie więcej mężczyzn niż kobiet. Nie oznacza to jednak, że nie ma wyjątków od reguły.
Poczucie estetyki i dokładność
Z reguły to Panie cieszą się bardziej rozwiniętym poczuciem estetyki. Co więcej, są uważane za dokładniejsze od mężczyzn. Staranniejsze i schludniejsze projekty, często wykonane są właśnie przez kobiety. Przyznajmy jednak uczciwie, że zdarzają się również mężczyźni, którzy niemal z pedantyczną dokładnością przykładają się do swojej pracy.
Abstrakcyjne myślenie
Umiejętność abstrakcyjnego myślenia przypisuje się najczęściej mężczyznom. Dowodem na to, może być dominacja płci męskiej w branżach takich jak np. IT. Czy jednak posiedli oni tę umiejętność na wyłączność? Trudno odmówić kobietą kreatywności, a przecież jej część składowa to właśnie umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Podział więc nie wydaje się być tak wyraźny.
Kto jest lepszym projektantem?
Po tej krótkiej analizie, wybranych cech uważanych za typowo męskie lub typowo damskie możemy wysunąć kilka wniosków. Przede wszystkim, każda z prezentowanych płci obdarzona jest swoistymi cechami, które bezsprzecznie przydają się na każdym etapie projektowania. Co więcej, cechy przypisywane danej płci, dopasowane są na zasadzie większości – więcej mężczyzn niż kobiet ma problem z rozróżnieniem kolorów. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy kobiety, która ma z tym problem, ani mężczyzny, który potrafi perfekcyjnie odróżniać barwy. Każdy z nas jest swego rodzaju mieszanką różnych cech.
Nikt jednak nie ma chyba wątpliwości, że pomimo wszystko różnimy się między sobą. I całe szczęście! Dzięki temu, zarówno świat, jak i nasze projekty są bardziej kolorowe ?! Według naszej opinii w projektowaniu najlepiej spisuje się miks… Czyli zespoły damsko-męskie! A jak to wygląda według Ciebie? Daj znać w komentarzu na naszym Facebooku: link.
Źródła:
https://www.swiatnauki.pl/8,473.html
https://www.psychologiczny.com.pl/art/95,roznice-psychiczne-miedzy-kobieta-i-mezczyzna