Pierwsze kroki w nowej branży nigdy nie są proste. Zawziętość w parze z odpowiednim przygotowaniem to kluczowe aspekty dla początkujących architektów. Obecnie na rynku dostępny jest szereg różnorodnych narzędzi, które w dużym stopniu ułatwiają pracę i zapewniają o wiele większą swobodę w projektowaniu. Co może się okazać pomocne na samym początku Twojej kariery? Sprawdź w jakie narzędzia rzeczywiście warto zainwestować!
Dostosuj program pod siebie
Choć może wydawać się to banalne, przejrzysty interfejs oprogramowania naprawdę ma znaczenie. Musimy umieć płynnie poruszać się po programie, tak aby z sukcesem podjąć się realizacji swoich pierwszych komercyjnych projektów. Każdy architekt preferuje odmienny styl pracy, jednak niektóre kwestie pozostają niezmienne. Mowa tutaj o pogrupowaniu narzędzi w logiczny sposób, dzięki czemu nasze pierwsze projekty będą zgodne z kolejnością organizacji budowy. Warto pójść o krok dalej i zwrócić uwagę na możliwość spersonalizowania interfejsu programu i dostosowania go do własnych preferencji. Jest to o tyle przydatne, że w prosty sposób możesz przenieść znajome środowisko pracy do nowego programu. W ARCHLine.XP możemy dostosować interfejs program „pod siebie” tworząc własne paski z ikonami i komendami, czy definiując przydatne skróty klawiaturowe. Każda komenda może mieć przypisany własny skrót na klawiaturze co znacząco wpływa na szybkość i wygodę pracy. Dzięki rozbudowanemu edytorowi pasków i skrótów, możemy tworzyć ich dowolną ilość, komendy pogrupować w logiczne zestawy, a same paski rozmieszczać w dowolnym miejscu na ekranie programu, tak by były zawsze „pod ręką”. Zobacz to na przykładzie dwóch poniższych zrzutów ekranu z programu ARCHLine.XP:
Płynne przejście z 2D do 3D
Projektujesz w 2D i chcesz stopniowo wdrażać elementy 3D do swoich projektów? A może już płynnie działasz w 3D i chcesz dalej rozwijać swoje umiejętności? W zależności od Twojego poziomu zaawansowania, powinieneś wybrać oprogramowanie, które będzie rzeczywistą odpowiedzią na Twoje projektowe potrzeby. Jednym z przykładowych programów jest ARCHLine.XP LT, którego wyjątkowa cena i nowa funkcjonalność pozwoli Ci na projektowanie zarówno w 2D/3D w standardzie BIM!
BIM czyli technologia parametryczna
Co w sytuacji, gdy projektowanie 2D lub 3D przestaje wystarczać? Technologia parametryczna oferuje szereg nowych możliwości w tym dostęp do narzędzi przeznaczonych do modelowania architektonicznego i modelowania 3D. Konkretne elementy są opisywane szeregiem przykładowych parametrów takich jak grubość czy nachylenie ściany lub stropu. Dodatkowo w ARCHLine.XP możliwe jest przenikanie się trybów 2D i 3D, czyli projektanci zyskują możliwość projektowania w dwóch trybach jednocześnie. Dzięki temu projektowanie staje się o wiele szybsze i łatwiejsze, ponieważ program w dużym stopniu automatyzuje Twoją pracę.
Rendery na najwyższą jakość
Jednak nie tylko technologią parametryczną człowiek żyje! Wszyscy kupujemy oczami, dlatego odpowiednie zaprezentowanie swoich projektów jest bardzo ważne. Jak to wygląda w ARCHLine.XP? W przeciwieństwie do konkurencyjnych programów, w ARCHLine.XP użytkownik już na samym wstępie zyskuje wbudowany silnik renderujący. Dzięki temu nie ma konieczności kupowania osobnego silnika, aby rozpocząć pracę w programie na wysokim poziomie. Jeśli projektant chce poszerzyć możliwości swojego silnika renderującego może dokupić realistyczny silnik LIVE, który renderuje w czasie rzeczywistym obrazy statyczne, panoramy oraz animacje. LIVE nie tylko pozwoli użytkownikom przedstawić realistyczne materiały, czy zmienić temperaturę światła we wnętrzach, ale również możliwe będzie wykorzystanie gotowych efektów animowanych, aby zwiększyć realizm i uzyskać jeszcze bardziej ożywione wizualizacje.
Kompatybilność z innymi formatami
Możliwe, że gdy rozpoczniesz swoją karierę, nie zwrócisz szczególnej uwagi na kompatybilność programu z innymi formatami. Jednak z czasem zaczniesz doceniać te aspekty w wybranym przez siebie oprogramowaniu. Dlatego już na samym początku warto zorientować się, które programy oferują pełną, a nie tylko częściową kompatybilność. Wybranie okrojonego programu, w późniejszym czasie może poskutkować kolizjami, a nawet straconymi plikami. Bardziej rozbudowaną funkcjonalność w tych aspektach posiada ARCHLine.XP, oferując pełną zgodność z formatami parametrycznymi IFC, jak i nieparametrycznymi 3D takimi jak skp., 3ds, obj, czy DWG/DXF. Dodatkowo, program umożliwia import z aplikacji takich jak Autodesk Revit w celu ułatwienia pracy i efektywnej współpracy.
Polska wersja językowa i stałe wsparcie specjalistów
Na samym początku dobrze jest odkrywać możliwości programu w wygodnym dla siebie języku i z odpowiednią pomocą specjalistów. Dlatego dostęp do polskiej wersji językowej może być dla Ciebie naprawdę przydatny! Warto też zwrócić uwagę na bezpłatne wsparcie techniczne, dzięki któremu będziesz ze specjalistami w stałym kontakcie. Korzystając z bezpłatnego wsparcia, wszelkie błędy czy awarie będziesz mógł szybko zweryfikować zaledwie jednym telefonem do pomocy technicznej. Coraz więcej firm oferuje brak opłat za taką usługę, więc warto przeglądnąć dostępne oferty i wybrać tą, która będzie najbardziej opłacalna. Bezpłatne wsparcie zapewni Ci nie tylko doraźną pomoc, ale też stałą opiekę, która w aktualnych czasach jest często wykorzystywana– nawet przez bardziej zaawansowanych projektantów.